IOT bez legrace

Hlavní stránka » Aktuality » IOT bez legrace

S internetem věcí (IoT – Internet of Things) bude život pohodlný, levnější a bezpečný. To není jen reklamní tvrzení dodavatelů IoT, to je i státní propaganda. Protože tzv. svobodný internet už dnes, ve své nejběžnější podobě, usnadňuje totální kontrolu nad způsobem života každého jednotlivého občana. Internet věcí ji prohloubí a zdokonalí její účinnost.

VETŘELEC NA SÍTI

Internet má jednu velmi nepříjemnou charakteristiku, a tou je univerzálnost a rychlost. Zapomenete-li si zamknout automobil, je pravděpodobnost, že jej ještě zítra naleznete tam, kde jste jej dnes zaparkovali, stále vyšší než opak. Ponecháte-li zapnutý počítač v síti jedinou minutu bez ochrany, blíží se pravděpodobnost, že bude vyhledán, napaden, zneužit a vykraden, téměř jistotě. U internetu věcí je nutné počítat se stejnými riziky; byl popsán případ, že nevyžádané e-maily (spamy) byly rozesílány mobilním telefonem, a dokonce i chytrou televizí.

Výrobci elektronických zařízení nebo programů sami a tajně vybavují své přístroje a softwary algoritmy sledujícími chování či komunikaci uživatele. Některé charakteristické kontury zneužití internetu věcí jsou nepřehlédnutelné i ve známé automobilové aféře dieselgate.

IoT nabízí nové možnosti, např. bez vědomí majitele (uživatele, správce) manipulovat s topením, elektrickými spotřebiči, ventilací, bezpečnostním systémem, protipožární ochranou, evidencí vstupu osob atd. Neboli způsobit požár, vytopení či vykradení budovy tím, že kdosi otevře vstupní dveře (ať už ty fyzické, či alarmy, nebo jen datové úložiště…) komukoli.

„VELKÝ BRATR“ NÁS SLEDUJE

Chytré věci produkují obrovské množství údajů, které jsou shromažďovány a analyzovány. Přístup k nim a jejich využití jinou osobou než jejich uživatelem je prakticky mimo kontrolu, resp. kontrolní mechanismy jsou nedostatečné nebo (záměrně) selhávají. Správce chytré budovy tak může, aniž by o tom věděl, poskytovat skvělé informace téměř komukoli o tom, kdo a jak skutečně budovu užívá, kolik je v ní lidí (a každý jmenovitě), odkud do ní přicházejí, co přesně tam dělají a kolik za to berou, s kým a o čem hovoří, jakého jsou pohlaví a kolik je jim let, jaký mají automobil, jaká je jejich produktivita a jejich zdraví… Slouží?

Údaje, které mohou odesílat parkovací stojany a automatické vjezdy na parkoviště, veřejná i podniková, ale také mikrovlnné trouby, kávovary, termostaty, pračky, náramkové hodinky, googlebrýle, palivové nádrže automobilů či navigace, lze využít k vysledování od životního stylu až po zcela konkrétní spotřebu konkrétních věcí a služeb každého jednotlivého člověka.

Elektronická evidence tržeb (EET) umožňuje kontrolu podnikatelských aktivit kteréhokoli „prodejního“ místa. Při troše snahy nebude problém vybudovat také elektronickou evidenci výdajů, které by se mohl zúčastnit s dopomocí platebních karet, terminálů a chytrých telefonů každý spotřebitel.

Shromažďování a zpracování osobních informací však nemusí být jen utajované. Když otevřete jakoukoli webovou stránku, v tu chvíli tím vyjádříte souhlas ke shromažďování údajů o své práci na počítači a k jejich využití k účelům ne zcela zřejmým, což vám provozovatel stránky hrdě oznámí. Podobně se mohou chovat výrobci chytrých náramků, bezpečnostních dveří aj.

DOMÁCÍ TYRAN

Prostřednictvím chytrých věcí bude možné způsob života nejen stopovat, ale i přímo regulovat. Propagátoři IoT třeba s nadšením popisují, jak bude chytrá chladnička hlídat zásoby potravin, v případě nedostatku některé zašle objednávku do nejbližšího obchodu – a tam si budete moci chybějící máslo nebo kečup do hodiny vyzvednout. Lednička ale také zjistí, že už jste tento týden jedno máslo spotřeboval a vypil tři piva. To škodí zdraví. Nic neobjedná a bez objednávky vám to nikdo neprodá. Podobně už jste najezdil moc kilometrů autem, nachodil málo kroků a váš cholesterol stoupl. Televize vám nepřehraje další díl oblíbeného seriálu, dokud si nezaběháte. Zatím budete mít šanci sledovat jen dokumentární filmy o škodlivosti alkoholu, blahodárnosti veganské stravy na zdraví a stav klimatu a o přínosech multikulturalismu k rozvoji průmyslu 4.0. Chytrá chladnička se také může stát skvělým místem výběru sankčních daní. Z čárových kódů vyčte složení potravin a vyměří daň za živočišné tuky a cukry. Informaci zašle také vaší zdravotní pojišťovně.

Bezproblémové se zdají být provozní úspory, které IoT přinesou. Dosavadní zkušenosti jsou skutečně velmi slibné. Historie IoT je ale zatím docela krátká a vzdálenější budoucnost může přinést naopak některé dodatečné náklady, např. rychlejší morální zastarávání chytrých věcí. Pokud už hardware, např. mikročip, akumulátor nebo solární článek, vykazuje dostatečně dlouhou životnost, může ještě nastat situace, že zastará software. Výrobce zastaví „podporu“. Zkrátí se investiční cyklus.

Pak nemusí být snadné přejít z jednoho systému IoT na jiný. Jednotlivé síťové technologie jsou neprostupné. Uživatel bude odkázán na jediný systém a dost možná i na jediného výrobce a dodavatele. Ten pak bude moci s cenou svých výrobků a zejména služeb hýbat dle libosti. Líného a ospalého vrátného vyhodíte a najmete lepšího. Ale vyhoďte technologii FerNet (časté výpadky – vrata se neotvírají, topení nefunguje, světlo nezhasíná, data mizejí…). Bude to snadnější než vypsat tendr na nového správce výběru dálničního mýta?

FER / FOTO: DEPOSITPHOTOS

Sledujte nás

Copyright © 2018 WPremium event, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.