FM AWARD v kategorii osobnost roku 2016

Hlavní stránka » Aktuality » FM AWARD v kategorii osobnost roku 2016

Osobnost roku je pro soutěž FM AWARDS tradiční kategorií. Tuto cenu za předcházející ročníky získalo již mnoho významných představitelů a osvětářů odborného facility managenetu v České republice.

Letos nominaci ve vítězství proměnil Jan Talášek – odborník z oboru SW systémů pro facility management (dále FM). „Máme normy, ale moc se jimi neřídíme. Spíše vidíme peníze a nejnižší cenu a „osvícených“ manažerů moc není nebo jim to zákon nedovoluje“ říká v následujícím rozhovoru.

Můžete se nám představit stručným curriculum vitae?
Pocházím z Přerova a uprostřed Moravy jsem strávil celé půlstoletí. Jen na 7 let jsem si „odskočil“ do Prahy za studiem práce s NC stroji a jejich programováním a seřizováním. Zato výpočetní technika mě „chytla“ už v roce 1989. A to mi už zůstalo. Později jsem se začal specializovat na počítačové programy. Když jsem pak v roce 2001 nastoupil do olomouckého TESCO SW, už to bylo „naplno“ s informačními systémy pro údržbu a facility management. Dodnes jsem Josefu Tesaříkovi, zakládajícími členu IFMA CZ a majiteli TESCO SW a.s. za tu možnost vděčný. Poznal jsem obor s velkým potenciálem. Následně jsem pak tři roky působil v roli ředitele společnosti pit Software v Ostravě. Po prodeji systému pit-FM do mladoboleslavského KAF Facility jsem přešel s ním a pomáhal ho implementovat pro klienty této společnosti. Potenciál rozvoje CAFM systému se ještě zvětšil, když KAF Facility byl koupen společností ATALIAN CZ. Aktuálně mám tedy možnost s CAFM si „hrát“ a vedle jeho podpory ho rozvíjet. Přispíváme tím k lepší efektivitě práce různých týmů u různých klientů.

Co pro vás znamená zisk ocenění Osobnost roku v soutěži FM AWARDS 2016?
Velmi si ho vážím. Chápu ho jako významné ocenění za svoji dlouholetou práci. Je také potvrzením, že práce a činnosti, které někdy člověk dělá i nad rámec svých povinností, mají svůj význam a smysl.

**Popište nám prosím vaší odbornou specializaci v oboru SW pro FM, kterou aktuálně praktikujete ve společnosti ATALIAN CZ s.r.o.
V zásadě lze shrnout do práce s daty a poskytování okamžitých informací. Ale abych byl osobnější – software pro FM považuji ve facility managementu za specializaci jako takovou, která může pomoci zefektivnit poskytování FM i FM služeb. Svou významnou roli mají taky systémy v řízení procesů a činností, a to je někdy zajímavější, než strohé reporty a výstupy.

Jaký přínos má/mělo pro vás členství v oborové asociaci IFMA CZ? Působil jste i v úzkém vedení organizace…
V prvních letech, kdy jsem se k oboru dostal, byly pro mě velmi přínosné informace „ze světa“ FM a možnost setkávat se s lidmi, kteří obor rozvíjejí. A to mi nabídla právě IFMA CZ. Ta jistota, že někam patříte, vznik velmi přátelských dlouholetých vztahů, možnost mít se na koho obrátit, když vám „dojde dech“… to je asi to nejcennější, co mi IFMA CZ poskytla i poskytuje. Je to právě tato asociace, nebo lépe řečeno lidé v ní, kteří šíří a rozvíjí myšlenky FM.
Navíc, bylo mi velkou ctí pracovat i v týmu představenstva. Zúčastnit se nejen akcí Týdne FM, ale i dalších akcí asociace a mít možnost poznat nové věci a také k nim cokoli říct, je pro mne velmi významné. A kdo jiný by se měl v naší zemi postarat o vznik profese a živnosti v oboru, než právě asociace? A já vím, že se na tom aktivně pracuje…

Jak hodnotíte úroveň a kvalitu poskytovaných služeb v oblasti FM v České republice? Co českému FM schází, na čem by měli poskytovatelé nejvíc zapracovat?
Markantně je úroveň vidět na místech, kam chodíme všichni, a myslím, že se shodneme , že je co zlepšovat. Na druhou stranu znám vývoj posledních 15 let, byť úzce ze své specializace. Máme normy, ale moc se jimi neřídíme. Spíše vidíme peníze a nejnižší cenu a „osvícených“ manažerů moc není nebo jim to zákon nedovoluje. Ale i zde vidím posun a také vidím víc těch, kteří mají důvěru i k SW. V mé branži mi ale nejvíc chybí ani ne tak počítačová, jako datová a informační gramotnost lidí. Díky mobilní technice už nejde jenom o manažery, ale často i výkonné pracovníky a jejich přímé nadřízené. Velké rezervy jsou však na všech úrovních a tady si myslím, že nutnost vzdělávání je velmi vysoká.

Můžete nám prozradit nějaké své plány a cíle v blízké budoucnosti?
V osobním životě už toho až tak moc neplánuju a užívám si života, jak to jde :o) Letošní první vnouče u dcery a brzo druhé u syna tak trochu posouvají život do jiné dimenze… V profesním životě pořád přemýšlím o odborné knize k SW podpoře FM nebo jeho dílčím kapitolám. Také stále lektoruji SW podporu FM a tady vidím i svůj velký potenciál . A samozřejmě se těším, až některý z klientů ATALIAN CZ přijde s požadavkem BIM technologie, protože sem bych se velmi rád posunul, znám ty věci dosud jen teoreticky.

Red

Sledujte nás

Copyright © 2018 WPremium event, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.