ATALIAN koupil AB Facility s cílem růst a rozvíjet služby zákazníkům

Hlavní stránka » Aktuality » ATALIAN koupil AB Facility s cílem růst a rozvíjet služby zákazníkům

Na konci ledna bylo oznámeno, že francouzská společnost ATALIAN koupila od investiční skupiny Penta firmu AB Facility, jednu z nejsilnějších českých společností v oboru facility managementu.

O efektech a cílech této fúze jsme hovořili se Zdeňkem Potomským, MBA, jednatelem společnosti ATALIAN CZ.

**Jaké bylo postavení společnosti ATALIAN na českém trhu před fúzí?
Na trhu jsme byli dlouho známi jako společnost JANA, což byla jednička v oblasti úklidových služeb. V roce 2008 nás koupila společnost ATALIAN a my jsme tak získali nejen nový název, ale i know-how z oblasti FM, které jsme začali svým klientům poskytovat. ATALIAN se později vypracoval na českém trhu mezi první čtyřku poskytovatelů FM služeb. Významnými klienty jsou například Letiště Václava Havla, Ahold, Tesco, Foxconn nebo Škoda Auto. Skupina ATALIAN v loňském roce ve světě utržila 1,86 mld. eur a zaměstnávala 95 000 lidí. V České republice tržby činily 1,385 mld. Kč.

Proč ATALIAN fúzuje s AB Facility právě nyní?
O koupi AB Facility jsme měli zájem již delší dobu, ale teprve loni v květnu se Penta rozhodla pro prodej, a my se tak mohli o nákup AB Facility ucházet. Tuzemský trh s FM se rozvíjí a je to každopádně služba, která má i svůj nemalý podíl na HDP. Outsourcing je rozvíjejícím se trendem a především outsourcing FM služeb je stále více v hledáčku větších společností, které v něm spatřují své provozní, ale hlavně ekonomické výhody.

Co ATALIAN fúzí s AB Facility získává, kromě jejího tržního podílu v ČR a SR?
Je jasné, že fúzí společností získáváme značný podíl na českém trhu. Získáváme nové klienty z různých odvětví a díky spolupráci obou společností v rámci všech poskytovaných činností bude docházet k jejich významnému zefektivnění. Trh se dynamicky vyvíjí, mění se požadavky na standardy plnění poskytovaných FM služeb, na dodavatele, na poskytované garance, ale hlavně na úroveň samotné poskytované služby. Spojením se stáváme velkým partnerem, z čehož vyplynou pro naše zákazníky značné výhody a jistoty. Je samozřejmostí, že budeme vzájemně čerpat své know-how a budeme si vyměňovat dlouholeté zkušenosti. Máme vysoce kvalifikované pracovníky ve všech poskytovaných službách a každá ze společností je silnější v jiné činnosti. Díky spojení tvoříme nyní jednu velkou a silnou společnost, která bude připravena poskytnout zákazníkům veškeré požadované činnosti v nejvyšší možné kvalitě.

Můžete přínosy fúze kvantifikovat, např. působením synergických efektů, snižováním nákladů, rychlejším technickým rozvojem, růstem tržeb?
Společnost AB Facility je zaměřena víc na poskytování technické správy budov (TSB), která se na celkových tržbách podílí přibližně 50 %. Naproti tomu společnost ATALIAN byla historicky zaměřena spíš na poskytování úklidu a ekologického servisu, který se na celkovém obratu společnosti podílí zhruba 60 %. Sloučení dominantních činností zapadá do společného konceptu nabízeného portfolia služeb v rámci kompletního poskytování facility managementu. Díky tomu můžeme klientovi poskytovat kvalitnější služby a pokrýt více požadovaných oblastí v rámci FM. AB Facility bude prozatím vystupovat pod značkou ABF/ATALIAN. Spojením s AB Facility se stáváme největším poskytovatelem FM služeb na našem trhu. Chceme-li uspět ve významných tendrech a chceme-li být bráni jako potenciální dodavatel pro nadnárodní klienty, musíme být velcí, silní a poskytovat širokou škálu služeb. Což je momentální požadavek měnícího se trhu.

Jaké jsou nejbližší podnikatelské cíle spojených společností?
Naším cílem je nyní integrace společnosti AB Facility. Nastavujeme procesy uvnitř společnosti i směrem ke klientům. Klademe důraz na zachování kvality poskytovaných služeb. Chceme, aby zákazníci vnímali naše spojení jako pozitivum, z něhož mohou i oni profitovat. Plánujeme růst o 10 až 15 %. Věříme, že se to podaří, protože Česko je z mezinárodního hlediska vnímáno jako spolehlivá země.
JF

Sledujte nás

Copyright © 2018 WPremium event, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.